Zova

Čaj od zove podstiče lučenje mokraće, liječi neuralgiju i išijas, a ukoliko mu se dodaju kamilica, lipa i kora vrbe ublažava siptome gripa, upale gornjih disajnih puteva i reume

Foto: 072info.com

Zova u sebi posjeduje riznicu vitamina. Raste kao samonikla biljka kao grm ili manja biljka, a ljekovita svojstva imaju gotovo svi njeni djelovi. Poznato nam je da su zovini cvjetovi sitno bijeli imaju jak i prijatan miris, a ukus je gorak i aromatočan. Kada precvjeta zova, i ostanu njene bobice, kad su sirove, imaju neprijatan ukus, ali se od njih ipak pravi sočan kompot.

Cvjetovi zove sadrže eterična ulja u kojem ima flavonoida, glikozida, hlorogenske kiseline, tanina i pektina, dok plod sadrži glikozide, tanine, malo eteričnog ulja, šećer, voćne kiseline i vitamin C. Svi djelovi bljke bogati su gvožđem, natrijumom i kalijumom. Čaj od cvijeta zove koristi se u slučaju groznice, stimuliše rad znojnih žlijezda (u kombinaciji sa lipom). Podstiče lučenje mokraće, liječi neuralgiju i išijas, a ukoliko mu se dodaju kamilica, lipa i kora vrbe ublažava siptome gripa, upale gornjih disajnih puteva i reume.

Foto: zdravasrbija.com

Recepti

Ljekoviti napitak
Sa 2dl ključale vode preliti 7-8 listića zove i kuvati na tihoj vatri osam minuta. Nakon toga procijediti, zasladiti kašičicom meda i piti. Čaj je inzvaredan za čišćenje krvi, osipa, te protiv bolesti jetre, bubrega, pluća, želuca i crijeva.

Za iskašljavanje

Napraviti mješavinu od po 30 g cvijeta zove, podbjela, te od 20 g cvijeta bijelog sljeza i komorača. Tri supene kašike mješavine popariti sa 400 g ključale vode, zatim poklopiti i ostaviti da stoji dva sata. Procijediti i piti toplo, na svaka dva sata po jednu kašiku.

Izvor: zdravlje-bilje.com

Leave a Reply