Zanimljivosti – Crna Gora (4)

Foto: wikimedia.org

Jedina prašuma u Evropi
Biogradska gora je jedina prašuma u Evropi. Biogradska gora nalazi se nedaleko od Kolašina. Kao jedinstven kutak netaknute iskonske prirode više od jednog vijeka je pod zaštitom države. Biogradska gora je prirodna laboratorija biljnog i životinjskog svijeta. Naučnici su ustanovili da se u njoj nalazi 25 biljnih zajednica i 84 vrste drveća. U njoj rastu stabla pravi džinovi – dosežu visinu i do 60 metara, a neka su stara i po pet stotina godina. U središtu se nalazi njen najljepši ukras – živopisno Biogradsko jezero.

Foto: rickyyates.com

Svjetski poznat mermer
Kamenari, naselje u Kotorskom zalivu, jedan je od najpoznatijih svjetskih majdana crvenog mermera. Od mermera iz Kamenara sagrađene su mnoge crkve i palate u Veneciji. Od mermera iz Kamenara izgrađen je i spomenik pred zgradom Ujedinjenih nacija u Njujorku.

Foto: novosti.rs

Nije se dalo da ga sruše
Sudbina mosta na Tari i njegovog graditelja inženjera Lazara Jaukovića isprepletene su kao u dobro režiranom filmu. Gradnja mosta počela je u ljeto 1937. godine. I baš kada je sa mosta trebalo svući skele, počeo je Drugi svjetski rat. Skele sa njega skinuli su italijanski fašisti ne mogaviši se načuditi ljepoti mosta. Kad su druge ratne godine iz Žabljaka krenule jake italijanske i njemačke snage s namjerom da pređu Taru, Vrhovni partizanski štab odlučuje da se most sruši i tu ulogu povjerava – inženjeru Jaukoviću. Jauković je na to pristao teška srca, ali odlučuje da minira samo najmanji, peti luk mosta. Bilo je to maja 1942. godine. Fašističke kolone nisu prešle na drugu obalu. U avgustu iste godine četnici hvataju Jaukovića i strijeljaju ga na mostu koji je projektovao.

Foto: travelmontenegro.me

Trese se zemlja pod nogama
Vrelo Čelina, na Durmitoru, je neobična prirodna pojava. Jednom godišnje izbija iz kamena iznad Malog jezera. Kad se vrelo pojavi, cijelom dolinom odjekne snažan tresak. Potom se pretvara u huk. To traje dvadesetak dana svakog proljeća, obično u maju. Samo za prva dvadeset četiri sata vrelo podigne nivo jezera za osam metara. Tada se jezero počne izlivati i oticati Jezerskom rijekom, koja poslije dva kilometra – ponire.

Najstarija ulica u Podgorici
Najstarija ulica u Podgorici je ulica Keše Đurovića, nekadašnja ulica Alibalića. Potiče iz turskog doba i nalazi se u podgoričkoj Staroj varoši. Duga je svega stotinjak metara, a poznata je i po tome što je u njoj rođen veliki broj poznatih sportista. Pored najsportskije porodice u Crnoj Gori – Mahmutovića, tu su rođeni i poznati sportisti: fudbaleri Milo i Vojo Mugoša, Pura Miranović i tri brata Radonjića, atletičar i šahista Momčilo Vujović, košarkaš Mirko Vujović i bokseri Jovo Đekić i Miro Radusinović.

Izvor: Veseljko Koprivica monitor.co.me

Leave a Reply